Ajdovščina – zeleno mesto ob mrzli reki

0
26

Ajdovščina, mesto v središču Vipavske doline, je na prvi pogled mirno, varno prislonjeno ob pobočje gore in udobno zleknjeno v rodovitni, mediteransko blagi dolini. A kot bi prevzela značaj hudourniške reke Hubelj, ob kateri je nastala, je Ajdovščina tudi presenetljivo dinamično mesto, polno ustvarjalnega življenja. Zgodovina mesta sega več kot dva tisoč let nazaj, v čas, ko so Rimljani ob Hublju najprej postavili cestno postojanko, nato pa zgradili mogočno vojaško utrdbo, imenovano Castrum Ad Fluvium Frigidum (Utrdba ob mrzli reki), za obrambo vzhodnih meja rimskega imperija. Ob sprehodu po mestu ne morete spregledati ohranjenih rimskih ostalin in stolpov, arheološke najdbe si lahko ogledate tudi v muzejski zbirki Ajdovščina.

festival Ad Fluvium Frigidum

Poseben rimski čar doživi Ajdovščina v času poznoantičnega festivala Ad Fluvium Frigidum, ki bo prihodnje leto potekal med 20. do 22. junijem 2025.

Znotraj rimskega obzidja se je pozneje razvilo strnjeno srednjeveško naselje z ozkimi ulicami (t. i. gasami), ob reki Hubelj je zrastla bogata industrija. Leta 1561 je cesar Ferdinand izdal dovoljenje za gradnjo fužin ob reki Hubelj, kar se je pozneje izkazalo kot prelomno. Ob reki se ni razvilo le uspešno fužinarstvo, delovati so začeli tudi drugi proizvodni obrati; kovačije, livarna, valjarna bakra, mlini in žage.

Fužine

Danes lahko obiskovalci industrijsko dediščino spoznavajo s pomočjo lokalnih vodnikov ali se sprehodijo po Poti industrijske dediščine Ajdovščine. Bogata industrijska dediščina Ajdovščine je predstavljena na 13 lokacijah po mestu. Na vsaki lokaciji stoji tabla z glavnimi podatki o industrijskem objektu ter QR-kodo, ki obiskovalcu omogoča, da prek mobilne naprave dostopa do besedil in multimedijskih vsebin, vezanih na lokacijo oziroma obrat. Tako se bo obiskovalec seznanil z zgodovino posameznega industrijskega obrata v krajši ali razširjeni različici, si ogledal zbrano slikovno gradivo, poslušal zgodbe, ki temeljijo na resničnih dogodkih iz preteklosti, in prisluhnil intervjujem posameznikov, ki so delili spomine na delo v posameznih tovarnah ali na tovarno samo. Do vsebin razstave je mogoče dostopati tudi na spletni strani www.ida-ajdovscina.si, ki je na voljo v slovenskem in angleškem jeziku.

Prav nič nenavadno ni, če ob sprehodu po ajdovskih ulicah srečate gorskega kolesarja, človeka, ki prenaša ogromen nahrbtnik z jadralnim padalom, pohodnike ali tekače. Na koncu ulice ali vsaj ne prav daleč stran se začenjajo številne poti in neskončne priložnosti za aktivnosti v naravi. Mesto ni le na pogled zeleno, Ajdovščina je zelena po duši.

Vipavski Križ

Vipavski Križ – edinstveno zgodovinsko mesto 

S svojo značilno veduto pritegne pozornost že od daleč. Na enem od vipavskih gričev v bližini Ajdovščine ponosno stoji Vipavski Križ, nekoč zelo pomembno mesto, ki je bilo kar nekaj stoletij središče doline. Majhno, slikovito, z obzidjem obdano naselje je eden najlepših zgodovinskih kulturnih spomenikov v Sloveniji. Privoščite si sprehod po ozkih, danes lepo obnovljenih ‘gasah’. Čeprav so bile hiše že večkrat prezidane, je Vipavski Križ ohranil zasnovo prvotno zgrajenega mesta. Izlet na Vipavski Križ nikoli ne razočara, saj je nekdanje mestece prežeto s starimi zgodbami, v okolici je veliko priložnosti za sprehode, pohodništvo, kolesarjenje in kulinarične užitke. Zavod Vipavski Križ vse leto nudi vodene oglede, ki po dogovoru vključujejo tudi ogled kapucinskega samostana. V Vipavski Križ vabijo tudi zanimive prireditve. Med najbolj obiskane sodi Festival vina zelèn, ki običajno poteka v juniju, sočasno z etnološko prireditvijo Kriški semanji dnevi. Ob koncu leta veliko obiskovalcev v Vipavski Križ zvabijo številne jaslice na ulicah, v oknih hiš in seveda cerkvah. Vipavski Križ takrat dobi prav posebno čaroben pridih.

Vipavska dolina

Prejšen članekBožični Vojnik povezuje in navdihuje: Letos jaslice z vseh celin
Naslednji članekVabljeni vsi, ne le kristjani

PUSTI SPOROČILO

Please enter your comment!
Please enter your name here