Izjemna sakralna dediščina v Muzeju krščanstva na Slovenskem

0
52

Muzej krščanstva na Slovenskem deluje v Stični, v delu starodavne stiške opatije na Dolenjskem. Muzej je državni muzej, ki sledi več kot 1700 let staremu krščanskemu verskemu izročilu na območju Republike Slovenije oziroma na zgodovinskem in etničnem prostoru Slovencev. Krščanstvo je v stoletjih ustvarilo izjemno materialno in duhovno zapuščino, ki znotraj muzejskih aktivnosti dobiva nove dimenzije. Muzej na eni strani predstavlja različne zbirke premične sakralne kulturne dediščine, na drugi prinaša historični pregled družbenih tokov, v katerih je imelo krščanstvo pomembno vlogo. Muzej z razstavami, publikacijami in različnimi prireditvami komunicira z javnostmi, saj krščanstvo ni samo del historičnega konteksta, ampak ima svoje mesto tudi v sodobni družbi. Posebno pozornost namenjamo izobraževanju mladih, pri čemer omogočamo raznovrstne pedagoške delavnice.

S stalne razstave Skrivnostni svet srednjeveških pisarjev Foto: Tadej Trnovšek

Na ogled so štiri stalne razstave in različne zbirke, med drugim tudi zbirka zanimivih jaslic.

Razstava Zgodovina krščanstva na Slovenskem obiskovalca seznani z začetki krščanstva na naših tleh v 3. stoletju in ga popelje skozi zgodovino vse do jubilejnega leta 2000.

Na razstavi Življenje za samostanskimi zidovi je predstavljena bogata zgodovina stiške opatije, najstarejšega delujočega samostana na Slovenskem. ‘Ora et labora’ (moli in delaj) je vodilo, po katerem stiški menihi živijo že skoraj 900 let.

Razstava Skrivnostni svet srednjeveških pisarjev je spomenik srednjeveški pisni kulturi na Slovenskem. Najpomembnejši rokopisi so na edinstven način predstavljeni s pomočjo sodobne tehnologije.

Razstava Kulturna krajina cistercijanov na sodoben način prikazuje večstoletni vpliv stiških cistercijanov na kulturno krajino Stične in njene okolice. Makete so opremljene z AV/VR-aplikacijami, ki obiskovalca s pomočjo tablic in pametnih telefonov seznanijo z gospodarskimi dejavnostmi stiškega samostana na širšem vplivnem območju.

S stalne razstave Kulturna krajina cistercijanov Foto: Radivoj Zavadlav

Kulturno krajino stiških cistercijanov lahko spoznavate tudi na pohodniški Poti cistercijanov, ki je del več kot 6300 km dolge mednarodne pohodniške poti po Evropi. Pot smo pripravili s 16 partnerji, združenimi v projektu Cisterscapes (Cistercian landscapes connecting Europe).

Evropska unija vsaki dve leti izbira evropske kulturne spomenike, kulturne krajine, območja in spominska obeležja za podelitev znaka evropske dediščine. S sloganom ‘Evropa se začne tukaj’ spomeniki samozavestno razglašajo svoj prispevek k evropski identiteti. Od letošnje pomladi sta ponosna nosilca tega pomembnega znaka tudi Muzej krščanstva na Slovenskem in Galerija Božidarja Jakca – muzej moderne in sodobne umetnosti, slovenska partnerja projekta Cisterscapes.

S stalne razstave Življenje za samostanskimi zidovi Foto: Tadej Trnovšek

Leto 2024 se počasi končuje. Prihajajo zima in z njo tudi božič, novo leto ter z njima novo upanje in pričakovanja. Zakaj ne bi letos ob koncu leta prišli na obisk v Muzej krščanstva na Slovenskem in se sprehodili skozi stoletja naše zgodovine?

Morda vas bodo v tem letnem času nagovorile predvsem skrivnostne jaslice iz naše zbirke. Med najdragocenejše spadajo omarične jaslice iz Šentruperta na Dolenjskem iz 19. stoletja. Prav posebno mesto med našimi jaslicami zavzemajo družinske jaslice akademika, umetnostnega zgodovinarja dr. Emilijana Cevca (1920–2006). Navdih za figure in kompozicijo je avtor našel v poznosrednjeveških freskah iz slovenskih cerkva. Zagotovo se vam bodo vtisnili v spomin tudi majhni voščeni Jezuščki, ki ležijo na slami ali tkanini v preprostih lesnih jaslih, izdelale so jih roke uršulink iz Škofje Loke in Ljubljane v 19. in 20. stoletju.

Družinske jaslice dr. E. Cevca Foto: Tadej Trnovšek

Vljudno vabljeni!

Besedilo: mag. Nataša Polajnar Frelih, direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem

www.mks-sticna.si

info@mks-sticna.si

Naslovna fotografija: S stalne razstave Zgodovina krščanstva na Slovenskem Foto: Radivoj Zavadlav

 

Prejšen članekCelje – duh izjemne preteklosti v živahni sedanjosti
Naslednji članekPo Velenju v družbi lokalnih vodnikov

PUSTI SPOROČILO

Please enter your comment!
Please enter your name here