Matejči Šajna je samostojna podjetnica. V Dolnjih Ležečah je s pomočjo evropskih sredstev obnovila staro nonotovo domačijo s hišnim imenom Pər Bəštícavih v namen razvoja turizma na podeželju in v namen nudenja raznovrstnih delavnic in izobraževanj.
Nonotova domačija je ohranila zunanji videz kraške kamnite hiše in notranji tloris, kjer so nastali štirje studiji-apartmaji, mala telovadnica-predavalnica, ob robu kraškega borjača pa družabni prostor s kuhinjo.

Kraški domačiji ─ kraški hiši z borjačem, kamnitimi elementi in kraškim rujevim vrtom s kamnito štirno, je mlada lastnica s posluhom za vrednote preteklosti vdihnila dušo in domačnost ter unikatnost tudi z ročnimi poslikavami z motivom ruja na stenah. Zasnovala je unikatne programske vsebine in butična turistična domačija “ZENJA ─ VRELEC ŽIVLJENJA” je leta 2012 zaživela na polno. Poimenovanje Zenja izhaja od Matejčinega nonota Zenona, ki je vnukinji Matejči predstavljal vir navdiha. Vrelec življenja pa zato, ker se tu odvijajo delavnice, izobraževanja, tečaji in drugo z namenom izboljšati kakovost življenja. Turistična ponudba Zenje, ki je locirana ob samem robu Parka Škocjanske jame, je povezana s tradicijo in sodobnim, omogoča presežna doživetja, tudi zato, ker kot domačinka njena lastnica vključuje osebne izkušnje in zgodbe povezane z njenim otroštvom in s krajem, čigar lepoto je najprej sama prepoznala. Izdelala je tudi svojo tematsko pot: Čuječa hoja v čudoviti naravi v razkošni tišini Parka Škocjanskih jam, po kateri rada pospremi svoje goste (glej video-film na spletu https://www.youtube.com/watch?v-PRS9YQtFus).

MATEJČI ŠAJNAM, po izobrazbi profesorica športne vzgoje, vzorno upravlja z butičnimi Apartmaji Zenja, Vrelec življenja. V obnovljeni stari kmečki domačiji, pravem dragulju, ne nudi zgolj nočitev, ampak gostom skozi celo leto s skrbno izdelanimi turističnimi paketi omogoča tudi presežna doživetja povezovalno in sodelovalno z drugimi turističnimi subjekti v lokalni skupnosti in širše.
V resničnem vsakdanjiku malo po malo mlada podjetnica vztrajno tke ravnovesje in gradi višjo kakovost bivanja
Organizira in tudi sama izvaja raznolike dejavnosti, animira dogodke in s svojo inovativnostjo plemeniti že dve desetletji turistično ponudbo.
Z učinkovitimi metodami, vedno v mejah prijetnega in dobrega počutja obiskovalcev, motivira gibanje, učinkovito vodi gibalne skupine diferencirane celostne vadbe, spremlja čuječe pohode v naravi in oglede lokalne naravne in kulturne dediščine, skratka, opozarja na pomen čuječnosti na vseh področjih življenja (v komunikaciji, prehranjevanju, gibanju….), vztrajno ozavešča kulturo čuječnosti.
V izvedbi priznanih strokovnjakov organizira, animira in tudi sama izvaja doma in v zamejstvu odmevne raznolike delavnice za zdrav in kvalitetnejši način življenja.

Matejči Šajnam s svojo empatijo, inovativnimi idejami, povezovalnostjo in učinkovitimi metodami za celostni razvoj, zlasti na področju turizma, pomembno prispeva k zares kakovostnejšemu življenju, saj se niti o hrani niti sprehodu niti telesni vadbi ne pogovarja zgolj trivialno, ampak ozavešča njih pomen za posameznikovo počutje in vpliv na kakovost življenja in zdravja.

V današnjem informacijsko preobremenjenem svetu, kjer se vsi in vse bori za našo pozornost in ni trenutka miru in tišine, je praksa čuječnosti, ki jo Matejči Šajnam v komuniciranju zavestno tke v vsakdanje življenje na vsakem koraku, dragocena. Počasi, a vztrajno, potrpežljivo korak za korakom pelje h kakovosti bivanja, zavedanju sebe in svojega notranjega sveta, pomaga negovati sočutje, potrpežljivost ter ravnovesje v resničnem vsakdanjiku, posledično tiho in “neopazno” gradi v svojem neposrednem okolju in širše višjo kakovost življenja.
Avtorica besedila: Jožica Planinc
Fotografije iz družinskega arhiva Matejči Šajnam.