Piše: prof. dr. Tadeja Jere Jakulin
V svetu wellness turizma se vse bolj uveljavlja celosten pristop k dobrem počutju, ki poleg telesnega vključuje tudi čustveno in duhovno blagostanje. Med metodami, ki naslavljajo vse te ravni, izstopa terapija z barvami, ki ima korenine v starodavnih civilizacijah, danes pa doživlja preporod v sodobnih wellness centrih. Nova raziskava, izvedena na slovenskem Inštitutu BION v Ljubljani, prinaša zanimiva spoznanja o učinkih barvnih olj na človekovo počutje in odpira nove možnosti za wellness turizem.
Barve skozi zgodovino
Uporaba barv za dobro počutje ni nov pojav. Že v starem Egiptu so v templju Heliopolis uporabljali barve kot zdravilno sredstvo za plemstvo in faraone. Stari Grki, med njimi Empedokles in Demokritos, so raziskovali naravo barv in njihovo povezavo z energijo. Skozi stoletja so različni znanstveniki, misleci in zdravilci razvijali teorije o vplivu barv na človeško telo in duševnost. V 20. stoletju je švicarski psiholog Max Lüscher povezal barve s človekovo psihologijo in določil, da modra predstavlja notranje zadovoljstvo, rumena notranjo svobodo, rdeča samozavest in zelena samospoštovanje. Sodobna znanost je potrdila, da različne barve resnično vplivajo na naše fiziološke funkcije – na primer rdeča običajno dvigne krvni tlak in pospešuje dihanje, medtem ko modra deluje sproščujoče.
Sistem Colour Mirrors
Eksperiment, izveden v Sloveniji, se je osredotočil na sistem Colour Mirrors – inovativen pristop k terapiji z barvami, ki izvira iz Južne Afrike. Gre za sistem dvobarvnih olj in esenc, ki temelji na raziskavah japonskega znanstvenika Masaruja Emota in njegovih odkritjih o »spominu vode«. Dvobarvna olja so sestavljena iz obarvane prečiščene vode na dnu stekleničke in obarvanega avokadovega olja na vrhu. Takšna kombinacija ima simboličen pomen – spodnji del predstavlja človekovo podzavest, zgornji pa zavestni um. Barvne kombinacije razkrivajo informacije o posameznikovih miselnih vzorcih in lahko pomagajo pri prepoznavanju in preoblikovanju čustvenih ovir.
Slika 1: Sistem dvobarvnih olj Colour Mirrors
»Dvobarvna olja delujejo harmonično na človeško telo in njegove energije – fizične, čustvene, intelektualne in duhovne,« pojasnjuje vodja raziskave. »Sistem omogoča prepoznavanje, analiziranje in preoblikovanje ovir ter ponuja smernice za dvig samozavedanja in zavesti.«
Znanstveno testiranje učinkov barvnih olj
Za znanstveno preverjanje učinkov barvnih olj na človeško telo smo uporabili dve napredni metodi: EMADEL (emisijsko-absorpcijska detekcija biopolja v bližnjem električnem polju) in bioresonanco.
Slika 2: EMADEL eksperiment
Odziv organizmov na izpostavljenost bližnjemu polju se izrazito razlikuje od pričakovanega vedenja. Nekateri neznani dejavniki (domnevno stanje biopolja organizma) vplivajo na emisijo, absorpcijo in prenos bližnjega elektromagnetnega polja skozi organizme ter na koncu na njegovo absorpcijo s strani senzorjev. Enaka vrsta meritev v prostem prostoru razkrije subtilno stanje okolja. Metoda EMADEL, ki so jo razvili znanstveniki Inštituta BION, meri odziv organizmov na bližnje električno polje. Ta inovativna tehnologija omogoča vpogled v subtilnejše ravni človeškega energijskega polja in lahko zazna spremembe, ki se zgodijo pod vplivom različnih dejavnikov – v tem primeru barvnih olj.
V eksperimentu je sodelovalo 11 prostovoljcev, razdeljenih v dve skupini. Izbrali so rožnato in rumeno olje iz sistema Colour Mirrors ter kontrolne stekleničke s podobno obarvanimi tekočinami (placebo). Prostovoljci so rožnato olje položili na območje srca, rumeno pa na solarni pleksus.
Presenetljivi rezultati
Rezultati poskusov so pokazali zanimive ugotovitve. Najpresenetljivejši je bil učinek rožnatega olja, ki je pokazal statistično pomemben vpliv na človeško biopolje. Medtem ko se je pri drugih meritvah signal s časom zmanjševal, kar kaže na splošno sproščanje po počitku, je rožnato olje delovalo stimulativno – v nasprotju s pričakovanim trendom.
»Vpliv rožnatega olja na srčno območje je bil očiten, vplival je na človekovo razpoloženje in počutje« ter širjenje biopolja. Zanimivo je, da rumeno olje ni pokazalo statistično pomembnih učinkov, prav tako ni bilo pomembnih rezultatov.
Slika 3: Odkritja raziskave odpirajo številne možnosti za integracijo sistema Colour Mirrors v wellness in spa turizem.
Potencial za wellness turizem
Odkritja raziskave odpirajo številne možnosti za integracijo sistema Colour Mirrors v wellness in spa turizem. Barvna terapija bi lahko postala dragoceno dopolnilo obstoječim wellness programom, saj deluje na različnih ravneh – fizični, čustveni, intelektualni in duhovni. »Globlje in celostnejše razumevanje barv, kot ga ponuja sistem Colour Mirrors, prinaša ravnovesje in dobro počutje tistim, ki ga uporabljajo v vsakdanjem življenju,« zaključujejo raziskovalci. »Ima odličen potencial za uporabo v wellness in spa turizmu.«
Slovenski wellness centri bi lahko z vključitvijo barvne terapije v svojo ponudbo pridobili konkurenčno prednost na trgu in privabili zahtevnejše goste, ki iščejo naprednejše in celovitejše pristope k dobremu počutju. Obenem bi lahko domača raziskovalna spoznanja prispevala k razvoju inovativnih wellness programov, ki bi temeljili na lokalnem znanju in študijah.
Eksperiment odpira novo poglavje v razumevanju povezave med barvami, človekovim počutjem in potencialom za wellness turizem. S kombinacijo tradicionalnega znanja in sodobne znanosti tako nastajajo nove priložnosti za obogatitev turistične ponudbe in izboljšanje kakovosti življenja.
Slika 4: Eksperiment odpira novo poglavje v razumevanju povezave med barvami, človekovim počutjem in potencialom za wellness turizem.
Prihodnost barvne terapije v turizmu
Z naraščajočim zanimanjem za holistične pristope k zdravju in dobremu počutju ima barvna terapija svetlo prihodnost v wellness turizmu. Ključna prednost sistema Colour Mirrors je njegova celovitost – deluje na fizični, čustveni, intelektualni in duhovni ravni, kar ustreza sodobnim trendom v wellness industriji.
Slovenski turistični ponudniki, ki bodo znali povezati lokalna raziskovalna spoznanja s praktičnimi, privlačnimi programi za goste, bodo lahko razvili edinstveno ponudbo, ki bo Slovenijo postavila na zemljevid inovativnih wellness destinacij.
»Barve niso le vizualna izkušnja, ampak pomemben dejavnik našega dobrega počutja,« zaključujejo raziskovalci. »S pravilno uporabo lahko postanejo močno orodje v sodobnem pristopu k zdravju in wellness turizmu.«
Zaključek
Eksperiment o učinkih barvnih olj na človeško telo predstavlja pomemben korak k znanstveni utemeljitvi metod, ki so bile doslej pogosto obravnavane kot alternativne ali celo ezoterične. Z uporabo naprednih znanstvenih metod, kot je emisijsko-absorpcijsko zaznavanje biopolja v bližini električnega polja EMADEL, postajajo učinki barv na človekovo počutje merljivi in preverljivi.
Za slovenski wellness turizem to pomeni priložnost za razvoj inovativnih programov, ki temeljijo na domačem znanju in raziskavah. V času, ko gostje iščejo avtentične, znanstveno podprte in učinkovite metode za izboljšanje počutja, bi lahko barvna terapija postala pomemben del slovenske wellness ponudbe in dragocen prispevek k raznolikosti turistične industrije.