Pri Gradu v največjem krajinskem parku Goričko v Pomurju je pred tremi milijoni let bruhal poslednji vulkan na območju Slovenije. A se zdi, da se je spet »prebudil«. Seveda, če obiščete Doživljajski park Vulkanija v občini Grad, kjer doživite edinstveno potovanje v vulkansko podzemlje, 6000 metrov globoko. V spremstvu krtka Olija in vodnika obiskovalci (in teh je čedalje več: v enem dnevu so jih doslej že našteli največ osemsto) interaktivno spoznavajo vulkane, izbruh goričkega, sprehod po lavini cevi, si ogledajo 3-D stereoskopski film o nastanku vesolja z velikim pokom in življenja na Zemlji s posebnimi učinki …
Na splošno je obisk občine Grad zelo zanimiv in hkrati poučen. Obiskovalec nikakor ne sme obiti tamkajšnjega gradu, ki je največji na Slovenskem, saj ima kar 365 sob. Zdaj je v njem med drugim sedež javnega zavoda Krajinski park Goričko, njegova direktorica Stanka Dešnik pa je živa enciklopedija zgodovine gradu ter življenja in običajev v Pomurju.
»Na gradu imamo poroke, seminarje, konference, koncerte v zelo akustični dvorani, stalno zgodovinsko razstavo, kapelo, središče zbirke domače obrti in dejavnosti, naravoslovni razstavni prostor, vinsko klet in turistične sobe. Okoli gradu je prelep park,« Stanka Dešnik obiskovalcem predstavi mogočni grad in jih povede po njem.
Ima pa Pomurje še dve novi turistični zanimivosti, ki bosta nedvomno že v bližnji prihodnosti postali odmevni privlačnosti: ob Soboškem jezeru motorični park in pred njim paviljon Expano, tega, v katerem se je Slovenija leta 2015 v Milanu predstavila na svetovni razstavi Expo.
V notranjosti Expane bo multimedijski center, po besedah župana Murske Sobote Aleksandra Jevška pa bodo paviljon odprli v začetku prihajajočega leta.
Pomurci se lahko pohvalijo tudi z edinstveno opečno romansko rotundo sv. Nikolaja z gotskimi freskami v idiličnem goričkem kraju Selo, ki se uvršča med najpomembnejše umetnostne spomenike na Slovenskem.
In imajo slastno kulinariko! Olja z bučnim na čelu, ki so za bogove, odlična vina in pristne kmečke trgovinice, kot je ta pri znameniti cerkvi sv. Helene v Rogašovcih, na kmetiji Ficko, kjer gospodar Marjan mimoidočemu za dobrodošlico ponudi v pokušnjo mozaik goričkih dobrot: brezplačno!
Ja, Pomurci so srčni in gostoljubni ljudje! Zato je treba ostati med njimi vsaj dva dni, prenočiti na kateri od turističnih domačij ali sredi prekmurske ravnice v prestolnici Pomurja, v hotelu Diana.
Duša Podbevšek – Bedrač