Medtem ko jesen še vedno barva krožnike tradicionalnih lokalnih menijev, smo z mislijo že v decembrskem dogajanju in okrasitvi, ki bo v Radovljici tudi letos posebna.
Radovljica velja za mesto dobre kulinarike, medu in čokolade, a je hkrati od nekdaj tudi mesto umetnikov in kulture. Sedem restavracij in gostiln v sklopu Kulinarične jeseni še do konca novembra ponuja posebne menije iz sledljivih sestavin, prvi decembrski dan pa se bodo chefi restavracij zbrali na Linhartovem trgu, kjer bomo skupaj prižgali praznične lučke.
Radovljica – muzej na prostem
Radovljiško staro mestno jedro je kot živi muzej s hišami, kjer so danes odlične gostilne, slaščičarne in kavarne ter male obrtniške trgovinice. Mesto se je začelo razvijati na pomolu nad reko Savo v 13. stoletju in v 16. stoletju doseglo svoj razvojni vrh. Na prehodu iz 15. v 16. stoletje je Radovljica dobila mestno obzidje. Del obzidja je še ohranjen, prav tako tudi del mestnega obrabnega jarka, ki je danes edini ohranjeni mestni jarek v Sloveniji. Nasproti hiš iz 16. in 17. stoletja, med katerimi je tudi Šivčeva hiša, ki velja za najboljši primer srednjeveške meščanske hiše pri nas, stoji imenitna Radovljiška graščina, ki se bohoti v baročnem okrasju 18. stoletja. Prav na koncu trga stoji cerkev sv. Petra z umetelno oblikovanimi oboki in angelsko zvezdo v notranjosti, ki nas ponese v konec 15. stoletja. Na vhodu v mestno jedro, kjer je trg najožji, stojijo hiše iz 19. stoletja s klesanimi portali in okrasjem. Med njimi je tudi hiša slovenskega dramatika in zgodovinopisca Antona Tomaža Linharta. V 20. stoletju sta Radovljico s svojimi deli zaznamovala arhitekta Danilo Fürst in Ivan Vurnik, ki je bil prav tu rojen leta 1884.
Ljubitelji umetnosti bodo v Radovljici opazili sodobne unikatne svetilke na parkiriščih ob starem mestnem jedru in vzdolž gabrovega drevoreda v nekdanjem baročnem parku. Ulične svetilke iz železa so plod sodelovanja kroparskih umetniških kovačev ter oblikovalcev iz občine Radovljica in okolice. Kropa, kjer je razvoj umetniškega kovaštva nasledil stoletja ročnega kovanja žebljev, je še en kraj, ki se ga zaradi edinstvene preteklosti in ohranjene kulturne in tehnične dediščine velja umestiti na listo krajev, ki jih morate obiskati. Prav tam se je rodil in delo pričel mojster umetniškega kovanja Joža Bertoncelj, ki je kot kovač večkrat sodeloval tudi z arhitektom Jožetom Plečnikom.
Umetnost v decembrski okrasitvi mesta
Umetnost bomo v Radovljici že drugo leto zapored vključili tudi v decembrsko okrasitev mesta. Lani smo v sodelovanju z domačinko, slikarko Meto Šolar, pripravili zanimivo razstavo na prostem. Domačini so v ta namen odstopili 12 oken v mestnem jedru, slikarka je na njih z belo kredno barvo upodobila prizore zimske narave. Tudi letos bomo okna v mestnem jedru opremili z unikatnimi slikami, tokrat na temo nekdanjih mestnih obrti. S tem bomo opozorili na nekdaj izjemno pomembe prebivalce mest – obrtnike, trgovce, zdravnike. Ob tem vabimo na posebno vodenje po mestnem jedru, na katerem bomo v družbi avtorice poslikav in lokalnega vodnika predstavili obrti v mestnem jedru. Vodenje bo potekalo prvo soboto v decembru, ko se na trgu pred radovljiško cerkvijo odvija tudi Radolška tržnica. K ustvarjanju decembrske okrasitve smo letos vključili še enega domačega umetnika, in sicer slikarja Nikolaja Mašukova. Za trg pred radovljiško cerkvijo je izdelal unikatne figure jaslic v naravni velikosti. Ob tem spomnimo, da je na Brezjah, tik ob baziliki, tudi Muzej Jaslic, v katerem je na ogled več kot 300 jaslic z vsega sveta. Ob obisku muzeja boste navdušeni nad ustvarjalnostjo in iznajdljivostjo, hkrati vas bo obisk nehote popeljal po ljudskih tradicijah različnih narodov.
Decembrska okrasitev Radovljice tako zopet v ospredje postavlja tradicijo, sodelovanje več partnerjev ter ročno delo. Decembra Radovljico obiščite tudi zaradi palete dogodkov, ki se bodo odvijali v starem mestnem jedru. Podroben program prireditev je objavljen na www.radolca.si.
TIC Radovljica
Linhartov trg 9, Radovljica
T:(04) 531 51 12 / M:040460675
info@radolca.si