Uvodnik: Verski turizem je v porastu

0
44

Spoštovane bralke, cenjeni bralci!

Na naslovnici lahko občudujete Križno Goro, naselje na slemenu nad dolino Selščice v Občini Škofja Loka. Tam stoji cerkev sv. Križa, ki je priljubljena izletniška točka. Fotografijo je posnel Florjančič Uroš, ki je prejel drugo nagrado na fotografskem natečaju 50 let gozdnih učnih in tematskih poti v Sloveniji.  Natečaj je pripravilo fotografsko društvo Grča Kočevje v sodelovanju z Zavodom za gozdove Slovenije in Turistično zvezo Slovenije. Kar 80 fotografij iz tega natečaja je do 15. januarja 2025 na ogled na Jakopičevem sprehajališču v središču Ljubljane. Razstava je vredna ogleda.

Križna Gora, Fotografija: Uroš Florjančič

Romarska cerkev sv. Križa je le ena od številnih romarskih poti in središč, ki jih predstavljamo v tokratnem Lipovem listu. Posvetili smo ga verskemu turizmu, ki v zadnjih letih doživlja razcvet. Svetovna turistična organizacija ocenjuje, da glavna verska središča obišče nad 300 milijonov romarjev letno. Svetovni trg verskih potovanj je industrija, ki je na letni ravni vredna 18 milijard.

Naše glavno romarsko središče Brezje letno obišče 400 tisoč obiskovalcev. Fotografija: Janez Kotar, arhiv Romar

Tudi Slovenci radi romamo in imamo veliko romarskih središč, čedalje bolj urejene pa postajajo tudi romarske poti. »Verski turizem je katalizator razumevanja kultur. V vseh državah, kjer je vera  močno prisotna je verski turizem enakovreden kulturnemu turizmu. Obiskovalci prihajajo ne le zaradi kulturne dediščine, temveč tudi zaradi duhovne vrednosti, kar prispeva k ohranjanju in zaščiti teh krajev ter njihovemu razvoju kot turističnih destinacij, » se je strokovnjakinja za verski turizem dr. Tadeja Jere Jakulin v Osrednjem turističnem intervjuju zavzela za obravnavanje verskega turizma kot samostojne turistične veje.

Muzej jaslic na Brezjah. Fotografija: Klemen Kunaver, arhiv Romar d.o.o.

Verski turizem smo za temo decembrskega Lipovega lista izbrali iz dveh razlogov: ker se približuje čas Božiča, ki je tradicionalni krščanski praznik, kar ne pomeni, da je verski turizem povezan izključno s krščanstvom, je pa dejstvo, da Rimskokatoliška cerkev v Sloveniji predstavlja največjo versko organizacijo.  Drugi razlog je, da se bliža Jubilej 2025, petindvajseto sveto leto v zgodovini katoliške Cerkve. V Vatikanu in Rimu se že več mesecev pripravljajo na sprejem milijonskih množic romarjev, cerkvene in mestne ustanove se mrzlično ukvarjajo z organizacijo in načrtovanjem številnih dogodkov. Jubilej je pomemben tudi za mnoge državljanke in državljane Slovenije.

Na Turistični zvezi Slovenije smo bili in bomo ostali gostoljubni do vseh, tako  kot smo bili na naši osrednji prireditvi v okviru Dnevov slovenskega turizma 2024. Na njej smo najbolj gostoljubnim, urejenim in turistično prepoznavnim  destinacijam podelili znake gostoljubnosti, nagradili smo mlade upe turizma, priznanja pa smo podelili tudi najzaslužnejšim turističnim prostovoljcem.

»Gostoljubnost ni izum moderne dobe, ampak je sestavina naše dediščine,« je med drugim zapisano na prvem slovenskem plakatu posvečenem gostoljubnosti, ki smo ga pri Turistični zvezi Slovenije izdali že pred skoraj 40. leti.

Ostanimo gostoljubna dežela na sončni strani Alp!

Polona Frelih, urednica

Naslovna fotografija: Cerkev na Blejskem otoku, avtor: Iztok Medja

Prejšen članekTuhinjska dolina, etnološko in ekološko: Kako turizem gore premika
Naslednji članekRadovljica: Ko se srečata kultura in kulinarika

PUSTI SPOROČILO

Please enter your comment!
Please enter your name here