Novinar in urednik Dnevnika Vito Avguštin je avtor knjige pod naslovom Čudež leta 1984. Gre za edni zapis o obdobju, ko so lipicanci iz Lipice blesteli v svetovnih arenah, in je tudi eden redkih zapisov o športnem udejstvovanju lipicancev.
Čudež leta 1984 je knjiga z zgodbo o tem, kako so šli trije mladi fantje s tremi majhnimi konji iz majhne Lipice v Sloveniji na velike olimpijske igre. V knjigi so resnični dogodki, ki so literarno obdelani – najprej obdobje od 1952 do 1980 o položaju v Lipici, o tujih trenerjih, njihovih metodah dela; nato obdobje 1980 do 1982, ko je prevzel trening lipiških jahačev za tekmovanje v športni dresuri znameniti trener Georg Wahl. Avtor Vito Avguštin opisuje velike mednarodne turnirje ter evropska in svetovna prvenstva v dresuri, na katerih so zmagovali oziroma presenečali z nastopi in vse do kvalifikacij za olimpijske igre ter odhoda v Los Angeles in nastopa na olimpijadi 1984.
Knjiga je pravzaprav edini zapis o nekaj letih prejšnjega stoletja, ko sta lipicanec in z njim Lipica blestela v svetovnih arenah, pa se tega dandanes le še malokdo spominja. Hkrati je knjiga eden redkih zapisov o športnem udejstvovanju lipicancev, ki so bili do takrat sicer suvereni v dresurnih nalogah visoke šole jahanja in v elementih vaj šole nad zemljo ter pri vožnji vpreg. Glede konkurenčnosti na tekmovalnem področju v športni dresuri pa je bilo veliko več skepse kot spodbude.
»Težko si je predstavljati občutke, ko so se jahači s svojimi lipicanci po dveh letih treningov, ko jih trener Georg Wahl ni spustil na nobeno tekmo ali turnir, odpravili na veliko mednarodno tekmo v Rim, kjer so bili zbrani vsi najboljši stare celine. Pogrizeni nohti, težave s prebavo, trema in strah, da se ne bodo osmešili. Pa so že na prvem turnirju zasedli četrto mesto, na drugem pa osvojili zmago v najtežji nalogi športne dresure. In začela se je nekajletna zgodba o neizmernem talentu, o vzponih in padcih, pogumu, sanjah in prijateljstvu, sreči in uspehih. In o tem času pišem,« pove Vito Avguštin.
Besedilo: D.P.B.