V času pusta se je treba do sitega najesti, saj nam le tako življenje prinese bogato letino, pravi izročilo.
Bi radi spekli krofe, pa se bojite neuspeha? Še niste našli pravega recepta? Ivica Ciglarič iz okolice Malečnika pravi, da ni nikoli prepozno začeti. Mama treh otrok in ljubiteljska slaščičarka se je tudi sama dolgo izogibala krofom. Njihovo peko je vzljubila šele pred štirimi leti, ko je dobila preverjen recept in ga še nekoliko izboljšala. Zdaj imajo njeni krofi vedno obročke, puhasti so in se kar topijo v ustih. »Krofe pečem vsaj petkrat na leto. Ponosna sem na to, da mi vedno uspe, in komaj čakam na pustni čas,« pravi. »Pa tudi moja družina jih vedno z veseljem poje.«
Recept za uspeh
- Pri peki uporablja domačo moko iz mlina, ki jo v skledi vedno premeša in prezrači s prsti.
- Kvas raztopi v mleku, ki mu doda malo sladkorja.
- Testo mesi izključno z rokami, najmanj 20 minut, da se na testu začnejo delati mehurčki. Dobro je, ko se začne lepiti od rok in posode. Testo mora biti mazavo, da ostane rahlo.
- Testo mora vzhajati eno uro.
- Iz testa z rokami oblikuje 70 gramske kepice, ki jih nato pusti vzhajati še pol ure (le na eni strani).
- Krofe cvre ne nižji temperaturi, pokrite s pokrovko. Na eni strani običajno 4 minute. V lonec jih vedno položi s spodnjo stranjo.
- Še tople krofe napolni z domačo marmelado in posuje s sladkorjem v prahu.
- 1 kg moke (70 dag gladke, 30 dag ostre)
- 8 dag kvasa
- 10 dag sladkorja
- 2 vanilin sladkorja
- 5 rumenjakov
- 1 celo jajce
- 5 dag masla
- 2 žlici ruma
- limonina lupina
- 1 žlička soli
- pol l toplega mleka
- sladkor v prahu
- sončnično olje (za cvrenje)
Krofi v zmernih količinah zdravju ne škodijo
Krofi so prava energijska bomba. Z 80 gramskim krofom lahko zaradi visoke kalorične vrednosti nadomestimo obrok, a bo ta obrok zelo nekakovosten, saj ne vsebuje prehranskih vlaknin, mineralov in vitaminov. A če s krofi ne bomo pretiravali, večje škode ne bo, razlaga nutricistka Mojca Cepuš iz Befita. Če pa bi vsak dan pojedli krof ali dva, pa lahko le v enem tednu pridelamo pol kilograma. Ob vsakodnevnem uživanju krofov je zato pri drugih obrokih pametno zmanjšati vnos ogljikovih hidratov, razlaga Cepuševa. Nadomestimo jih z manj mastno hrano, kot sta juha ali solata.
Raje preventiva kot kurativa
»Sladkor, segreto olje in prečiščene moke delajo telesu zelo veliko škode,« našteva svetovalka za zdravo življenje Suzana Fridl. »Po zaužitju vseh teh snovi telo za ponovno vzpostavljanja ravnovesja porabi veliko mineralov in potrebuje veliko časa, da si opomore,« razlaga in svetuje, »da raje uživamo v sladicah, ki telesu ne škodijo, ampak ga obenem oskrbijo s hranilnimi snovmi. Enake okuse, teksturo in užitek lahko dosežemo z veliko manj kalorijami in naravnimi nepredelanimi rastlinskimi sestavinami.« Za tiste, ki se izogibate beli moki, sladkorju in maščobam, pa vendarle ne bi želeli ostati brez pustnih sladkosti, obstaja zdravju prijaznejša alternativa – pirini krofi iz pečice, pojasnjuje Fridlova. Ne le da ima pira zelo malo glutena, njeni krofi ne vsebujejo niti mleka, jajc, sladkorja in olja. En takšen krof je od običajnega “lažji” kar za 150 kalorij, obenem pa je rahel, mehak in čudovitega ter polnega okusa, piše na spletni strani www.suzanafridl.si, kjer najdete tudi recept za njene krofe.
Anja Ciglarič