Ob Soči, Idrijci in Tolminki

0
1

Letošnje leto ima za obvodne kraje na Mostu na Soči, v Tolminu ter na Slapu ob Idrijci poseben pomen, saj poteka že 30. jubilejno srečanje obvodnih krajev. Tradicija, ki se je pred tremi desetletji začela prav na Mostu na Soči, danes povezuje kraje ob rekah, kjer voda že stoletja oblikuje prostor, življenje in identiteto prebivalcev.

Ob tej priložnosti je smiselno izpostaviti tudi razvoj turistične ponudbe na območju jezera na Mostu na Soči ter ob rekah Idrijci in Tolminki, ki v zadnjih letih pridobivajo vse večjo prepoznavnost v okviru trajnostnega in doživljajskega turizma.

Most na Soči, Fotografija: Peter Habjan

Most na Soči – jezero kot izhodišče doživetij

Ob jezeru na Mostu na Soči so bile lani urejene nove vstopne točke okoli jezera, ki pomembno prispevajo k boljši dostopnosti do vode ter boljši organizaciji obiskovalcev. Poleg tega se postopoma urejajo sprehajalne poti ter površine za oddih in rekreacijo. S tem območje pridobiva na urejenosti, hkrati ohranja svojo naravno podobo. Jezero postaja vse pomembnejša točka za obiskovalce, ki iščejo stik z vodo, mir in možnosti za aktivno preživljanje prostega časa.

Tolminska korita, Fotografija: Shutterstock

Tolmin in Tolminka – preplet narave in doživetij

V Tolminu se turistični razvoj usmerja v izboljšanje dostopnosti do naravnih znamenitosti ter urejanje vstopnih točk ob rekah. V preteklih letih je bila urejena tudi sprehajalna pot ob Tolminki, ki obiskovalcem omogoča lažji in prijetnejši dostop do rečnega okolja ter doživetje soteske in naravnih lepot tega območja. Posebej izstopa območje sotočja Soče in Tolminke, ki ostaja ena najbolj prepoznavnih točk v Posočju. Poleg naravne lepote območje dopolnjujejo sprehajalne poti, mostovi in možnost različnih doživetij v naravi, ki obiskovalcem omogočajo neposreden stik z rečnim okoljem.

Reka Idrijca, Fotografija: Shutterstock

Idrijca – mirnejši tok in pristna narava

Reka Idrijca ohranja značaj bolj umirjenega vodotoka, ki obiskovalcem ponuja sprostitev in stik z neokrnjeno naravo. Ob njej se razvijajo manjši turistični kotički, kopališča in točke za ribolov ter oddih. Slap ob Idrijci s svojo naravno kuliso dopolnjuje ponudbo območja in predstavlja pomembno izhodišče za obiskovalce, ki iščejo mirnejša doživetja ob vodi.

Skupna prihodnost obvodnih krajev

Jubilejno 30. srečanje obvodnih krajev tako ni le priložnost za praznovanje tradicije, temveč tudi za razmislek o nadaljnjem razvoju. Območje Mosta na Soči, Tolmina, Tolminke in Idrijce se vse bolj uveljavlja kot prostor trajnostnega turizma, ki temelji na naravni dediščini, sodelovanju lokalnih skupnosti in spoštovanju rečnega prostora.

Besedilo: Jernej Vouk, TD Most na Soči

Naslovna fotografija: Enrique Almissas

 

Prejšen članekElektrifikacija Ljubljanice: odgovornost do reke, ki je starejša od mesta

PUSTI SPOROČILO

Please enter your comment!
Please enter your name here