Uvodnik: Gradimo skupnost!

0
1

Spoštovane bralke, cenjeni bralci!

Ob letošnjem srečanju Obvodnih krajev Slovenije, ki praznujejo častitljivih 30 let delovanja, sem pomislila, kako pomembna so takšna srečanja. Ne le zaradi tradicije, ne le zaradi ohranjanja naših voda in krajev ob njih, temveč predvsem zaradi ljudi. Zaradi tistih, ki verjamejo, da lahko s prostovoljnim delom, dobro voljo in sodelovanjem ustvarjamo boljše okolje za vse nas.

Polona Frelih, urednica, Fotografija: Barbara Jakše

Srečanja obvodnih krajev že tri desetletja dokazujejo, da je povezovanje lokalnih skupnosti ena največjih vrednot slovenskega turizma. Ob rekah, jezerih in potokih se ne srečujejo le predstavniki društev, temveč se prepletajo zgodbe, izkušnje in prijateljstva. Ob tem se učimo drug od drugega, spoznavamo dobre prakse in krepimo zavest, da je skrb za naravo skrb za našo skupno prihodnost.

Okrogla miza na 30. Srečanju objezerskih krajev Slovenije. Fotografija: Polona Frelih

Prav zato ni naključje, da Slovenija danes vse bolj poudarja zdravje, dobro počutje in stik z naravo kot temelje svojega turističnega razvoja. Doma imamo marsikaj, kar se nam zdi samoumevno: čisto vodo, gozdove, svež zrak in možnost, da naravo doživljamo skoraj na vsakem koraku. Drugod po svetu je to pogosto privilegij. Naša naloga je, da te vrednote ohranjamo in jih odgovorno prenašamo na prihodnje generacije.

Pri Turistični zvezi Slovenije prihodnosti ne gradimo le z varovanjem narave. Gradimo jo tudi z mladimi. Zato ima posebno mesto projekt Turizmu pomaga lastna glava, ki letos praznuje že 40 let. Že štirideset generacij osnovnošolcev je ob raziskovanju domačega okolja, z ustvarjalnostjo in timskim delom odkrivalo lepote svojih krajev ter razmišljalo, kakšen turizem si želijo v prihodnosti. To ni le šolski projekt. To je naložba v ljudi.

Festival Turizmu pomaga lastna glava v Lipici, Fotografija: Tonči Hozjan

Enako sporočilo nosi tudi naš novi projekt Zeleni ekran – Po poti zdravja. V času, ko zasloni vse bolj določajo naš vsakdan, projekt spodbuja otroke, mlade in odrasle, naj stopijo ven, v naravo, med ljudi, da se ponovno naučijo opazovati, poslušati in doživljati svet okoli sebe. Da se vrnejo k tistemu, kar je zares pomembno.

V času hitrega tempa življenja vse pogosteje ugotavljamo, da zdravje ni povezano le s telesno pripravljenostjo, temveč tudi z odnosi, pripadnostjo in občutkom skupnosti. Prav društva so tista, ki ljudem omogočajo druženje, ustvarjalnost, medsebojno pomoč in občutek, da s svojim delom prispevajo k skupnemu dobremu.

Kot je poudaril predsednik Turistične zveze Slovenije Dominik S. Černjak: »Če želite ohranjati notranjo in zunanjo lepoto ter si podaljšati mladost, se včlanite v turistično društvo.« V tej misli je zbrano bistvo prostovoljstva in druženja, ki že desetletja oblikujeta slovenski turizem.

Prihodnost slovenskega turizma ne bo odvisna le od strategij in investicij. Odvisna bo predvsem od ljudi. Od njihove pripravljenosti sodelovati, ohranjati naravo, prenašati znanje na mlajše generacije in graditi skupnost.

Zato vljudno vabljeni, da se nam pridružite. Starejši in mlajši!

Polona Frelih, urednica

Na naslovni fotografiji Most na Soči, kjer je pred 30. leti potekalo prvo srečanje. Fotografija: vasilyiakovlev

Prejšen članekDruštvo s 40 člani praznovalo 40 let delovanja

PUSTI SPOROČILO

Please enter your comment!
Please enter your name here